Import towarów z Chin do Polski

Import towarów z Chin, czy warto i o czym należy wiedzieć.

Jak każdy wie, produkty z Chin mogą być o wiele tańsze i lepiej dostępne niż w normalnych krajach Europejskich, nie oznacza to, jednak iż ich zakup a najbardziej ich import z Chin do Polski to łatwa sprawa. Jak każdy zakup spoza innego kraju Unii Europejskiej poddawany jest tzw. odprawie celnej. Co warto wiedzieć przed zrobieniem i importem takich produktów ?

Sprawdzenie rzetelności sprzedawcy.

Nie dziwi raczej nikogo, iż sprawdzenie, czy dany sprzedawca, od którego nabywamy produkty, jest zaufany i rzetelny, jest to oczywiste, by zachować czujność, ponieważ niektórzy przedsiębiorcy tracą w tym momencie czujność, można powiedzieć, iż dzieje się dlatego, iż ceny samych towarów z Chin są często bardzo atrakcyjne, więc nie ulega wątpliwości, że sama transakcja okaże się bardzo opłacalna. Warto jednak pamiętać, iż musimy zrobić wszystko, żeby uczynić import do Polski towarów z Chin maksymalnie bezpiecznym.

Należy też pamiętać, iż firmy z Chin najczęściej proszą o dokonanie przedpłaty za zakupione produkty, wtedy najlepiej jest zrobić „wywiad” np. w internecie, aby sprawdzić, czy inne polskie firmy, współpracowały wcześniej z tym sprzedawcą i jakie wydają opinię na ich temat.

Opinie o firmach dłużej już działających na rynku można znaleźć na wielu forach – dzięki temu import z Chin towarów do Polski jest bezpieczny. Taka opinia nie stanowi 100-procentowej gwarancji, iż produkt jest taki jak, mówi sprzedawca, ale pomaga sprawdzić, czy taką współpracę warto zacząć.

Ocena produktów importowanych z Chin.

Często widząc informację „Made in China”, zastanawiamy się nad jakością danego produktu, który widzimy przed sobą, w dzisiejszych czasach produkty te kojarzą się z bardzo słabą jakością wyrobu, jednak ten stereotyp powoli odchodzi już w zapomnienie. Dlatego import towarów z Chin do Polski jest wciąż tak popularny.

Zakupując towar, warto sprawdzić informacje na temat nabywanych produktów oraz ich zdjęcia przedstawione przez sprzedawcę, tak aby być pewnym, iż nie odbiegają one wyglądem od rzeczywistego towaru, dlatego tutaj możemy również opierać się na informacjach od innych nabywców. Ważne jest, aby import z Chin do Polski opierał się o sprawdzone produkty. Pewny towar to już połowa sukcesu.

Formy płatności, na co zwrócić uwagę.

Nabywając towary z Chin, zawsze powinniśmy sprawdzić dostępne formy płatności, czyli np. w jakiej walucie możemy płacić i czy potrzebujemy do tego karty kredytowej.

Najpopularniejszą używaną walutą są dolary amerykańskie, warto pomyśleć o założeniu konta walutowego, jeżeli takowego jeszcze nie mamy, ułatwi nam ono płatności ze względu na to w jakim kursie dany bank przewalutowuje wpłaty np. USD na złotówki.

Jeżeli jednak nie planujemy dłuższej współpracy, a import, zakup z Chin ma być jednorazowy lub jedynie sporadyczny, zakładanie konta walutowego nie ma większego sensu, jednak warto pamiętać o różnicach przedstawionych na fakturach pomiędzy kwotą przeliczoną na złotówki a zapłatą przewalutowaną przez bank, będą to widoczne tzw. różnice kursowe.

Rozliczenie podatku dochodowego importu produktów z Chin.

Należy pamiętać o uzyskaniu informacji, czy za transakcję otrzymamy fakturę. Taki dokument będzie podstawą do włączenia poniesionych kosztów w wydatki firmy. Warto w takim razie pamiętać, aby ustalić, czy faktura za zakup zostanie poprawnie wydania, chociażby wysłana wiadomością e-mail bądź wydana przy przesyłce oraz aby była wydana przynajmniej w języku angielskim, ponieważ będzie ona wtedy łatwiejsza do przetłumaczenia a jej księgowanie, nie będzie problemem.

 

Aby faktura była poprawna, powinna zawierać:

  • – pełne dane firmy, sprzedawcy oraz nabywcy.
  • – informacje na temat danego towaru: nazwa, ilość, cena jednostkowa oraz łączna wartość.
  • – numer dokumentu, datę jego wystawienia/ sprzedaży.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgowość uproszczoną, muszą pamiętać, iż samo potwierdzenie dokonania zapłaty nie jest wystarczające, by taki wydatek ująć jako koszt w KPiR.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącego prowadzenia zapisów przychodów i rozchodów w KPiR dokonywane one są na podstawie m.in. faktur VAT oraz rachunków i dokumentów celnych. Jeżeli gdy w sytuacji towary zostaną dostarczone przed otrzymaniem faktury, podatnik/przedsiębiorca ma obowiązek spisać szczegółowy spis otrzymanych towarów, dzięki temu na tej podstawie zostanie wprowadzony wydatek do kolumny 10 KPiR (zakup handlowych i materiałów).

Jak rozliczyć podatek VAT i cło na import towarów z Chin

Wszystkie towary przy imporcie przechodzą odprawę celną, wtedy naliczany jest podatek VAT na wzgląd na wartość zamówienia, naliczany jest on według krajowej stawki oraz cło, ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami, które pokrywa przy odbiorze zakupionych towarów, gdy odprawa pozostawiona jest firmie kurierskiej.

Wystawione przy odprawie dokumenty celne to SAD lub PZC, będą podstawą do księgowania, należy pamiętać, iż naliczone cło będzie również liczone jako koszt firmowy. UWAGA! Należy zadbać o to, aby w przypadku zlecenia usługi firmie kurierskiej wszystkie dokumenty potrzebne do rozliczenia transakcji zostały od nich pozyskane.

Czy ma znaczenie, gdzie nastąpi odprawa celna?

Duże znaczenie poprawnego rozliczenia importu z Chin jest to gdzie (w jakim kraju) nastąpi odprawa celna. Najczęstszym miejscem dokonania takiej odprawy celnej jest bowiem Hamburg, skąd towar przekazywany jest do Polski, ważne jest więc do jakiego kraju z Unii Europejskiej towar dociera najpierw, jeżeli dla przykładu niemiecki przedstawiciel fiskalny dokona wszystkich formalności, oznaczać to będzie dla Polskiego przedsiębiorcy, iż transakcja z importu zmieni się na wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) dlatego też podatnicy VAT są zobowiązani do zarejestrowania do podatku VAT – UE oraz rozliczania każdych następnych transakcji jako WNT, pamiętając o wskazaniu informacji oraz danych niemieckiego przedstawiciela fiskalnego w VAT-UE.

Potwierdzenie

Takie postępowanie zostało potwierdzone w deklaracji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 listopada 2012 roku, zawarte w niej informacje podają, iż w przypadku importu towarów przechodzących odprawę celną na terenie innego kraju UE oraz kiedy został ustalony przedstawiciel fiskalny to należy (…) wykazać jako kontrahenta przedstawiciela fiskalnego z Niemiec podając jego właściwy i ważny numer nadany w państwie członkowskim, z którego dokonane zostanie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz kod tego kraju(…).

Kontrola w Chinach, Indiach i Pakistanie

Kontrola w Chinach jest procesem trudnym i kosztownym. Dlatego też część importerów decyduje się na poniesienie strat i ryzykuje zakup w ciemno. Czy jednak warto decydując się na sprowadzenie większej ilości towarów do Polski z Chin? Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie chcesz wydawać pieniędzy zaufaj profesjonalistom. Nasze umiejętności i doświadczenie pomogą przeprowadzić kontrolę jakości w Chinach w zakresie, który preferuje nasz klient. Zapoznaj się z naszą ofertą wybierz rodzaj kontroli, który Cię interesuje. Kontrola towarów to proces ważny nie tylko z punktu widzenia importerów, ale także dla producentów. Regularnie przeprowadzana kontrola pozwala przedsiębiorcom zbadać jakość swoich wyrobów, ich zgodność z europejskimi normami i standardami. Pozwala także na znalezienie i wyeliminowanie ewentualnych błędów i odstępstw od norm w całym procesie logistycznym. Również dla kupujących kontrola towaru odgrywa bardzo ważną rolę. Można za jej pomocą ocenić, czy dany produkt jest warty swojej ceny. Nie wahaj się i zamów kontrolę towaru lub kompleksowe sprowadzenie towarów z Chin do Polski. Kontrola towarów w Indiach ciągle zyskuje na popularności, gdyż Indie są coraz częściej wybieranym przez importerów krajem. Niestety jakość tamtejszych wyrobów ciągle znacznie odbiega od ich europejskich, czy nawet chińskich odpowiedników. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości importowanych wyrobów zleć kontrolę w Indiach profesjonalistom. Posiadamy certyfikowanych inspektorów jakości w Polsce oraz współpracowników w Indiach. Z nami masz gwarancję bezpieczeństwa. Pakistan jest krajem atrakcyjnym z punktu widzenia coraz większej liczby importerów. Warto jednak wiedzieć, że kontrola w Pakistanie to dla tamtejszego społeczeństwa jeszcze nowość. Dlatego koniecznie przeprowadź kontrolę w Pakistanie we własnym zakresie. Potrzebujesz pomocy? Dobrze trafiłeś. Dla nas kontrola w Pakistanie to podstawa. Sprowadzamy wyłącznie rzetelnie sprawdzone i skontrolowane towary. Nie ufaj zapewnieniom producentów. Kontrola to podstawa zaufania.

Podsumowanie

Podsumowując, import towarów z Chin nie zawsze jest łatwy i wiąże się często z dodatkowymi kosztami i innymi skomplikowanymi sytuacjami. Istnieją jednak firmy zajmujące się importem towarów do Polski, takie jak właśnie IZNTRADE.

Gdzie szukać pomocy?

Firma IZNTRADE to zaufany importer towarów z Chin do Polski działający na polskim rynku od prawie 40 lat co daje pewność, iż importer jest dobrą i godną zaufania firmą, w ich biznesie pracują tylko odpowiedni specjaliści znający rynek, mający doświadczenie w negocjacjach oraz działaniach organizacyjnych, oraz formalno-prawnych co najważniejsze mający odpowiedni kontakt z uznanymi przewoźnikami i agencjami celnymi. Warto zlecać pomoc w imporcie towarów takim właśnie firmom.

Co jeszcze muszę wiedzieć na temat importu towarów z Chin?

Jeśli szukasz więcej informacji na temat takich zagadnień jak warunki dostawy, wystawianie dokumentu celnego, podatku VAT, odpraw do urzędu celno-skarbowego, deklaracji VAT, nabycia towarów dobrej jakości, pracy agencji celnej to serdecznie zapraszamy do kontaktu na podany adres e-mail lub telefonicznego. Z nami import do Polski z Chin będzie sprawny i co najważniejsze bezpieczny.

Nie wszyscy muszą wiedzieć jakich formalności wymaga od importera urząd celny, czy urząd skarbowy, nie każdy wie jak naliczyć cło, vat 7 oraz jakie są stawki należności celnych z tytułu importu towarów spoza ue. Szczególnie jeśli zaczynamy dopiero przygodę z importem, a skala przedsięwzięcia nie jest duża. Sprowadzanie towarów z Chin musi jednak odbywać się zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium unii europejskiej oraz terytorium państwa, do którego sprowadzamy towar. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w temacie importu, chociażby dokonania odprawy celnej z pomocą wyspecjalizowanej firmy. Warto o tym pomyśleć, jeśli nie wiemy jak obliczyć cło, czy vat od importu. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko i uczynimy import towarów z Chin bezpiecznym. A to przecież powinno być dla nas najważniejsze.

Zaufaj profesjonalistom i zleć import towarów z Chin do Polski doświadczonej firmie.