Import z Chin - bezpiecznie i profesjonalnie.

Coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na dokonywanie zakupów poza granicami własnego kraju. Najczęściej są to Chiny, bowiem rynek chiński jest różnorodny i niezwykle konkurencyjny. Jednak import towaru z Chin, czyli kraju z poza Unii Europejskiej nie zawsze jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Wiąże się z dużą ilością formalności i w niektórych przedsiębiorcach wzbudza przerażenie, przez co z niego rezygnują.

Aby efektywnie korzystać z możliwości oferowanych nam przez chiński rynek, należy mieć wiedzę na temat procesów logistycznych oraz obciążeń podatkowych związanych z transportem z Chin. Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się importem z międzynarodowym z wieloletnim doświadczeniem? Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, da Ci spokój ducha i pewność, że towar dotrze do Twojej firmy, a Ty nie będziesz musiał martwić się formalnościami.

Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć importując towar z Chin?

Czujność i rozwaga to dwie kluczowe kwestie, jeśli chcesz sprowadzać towar z innego państwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o import z Chin. Niestety wielu klientów zauważywszy etykietę "Made in China" lub "Made in ChRL" kojarzy towar z niską jakością i przeciętnością gatunkową. Jednak rynek Chiński wbrew pozorom ma dużo więcej do zaoferowania. "Chińska taniocha", "chińszczyzna" i inne podobne określania nasuwają się do głowy w pierwszej kolejności. Jednak nie powinno się skreślać rynku azjatyckiego. Tym bardziej, że jest to rynek, który obecnie oferuje ogromny wybór wszelkiego rodzaju towarów, w dobrych cenach.

Wielu sprzedawców oferuje towary charakteryzujące się wysoką jakością gatunkową. Oczywiście, najważniejszym jest uprzednie zapoznanie się z ofertą danego sprzedawcy, tak aby być pewnym, że dobrze lokujemy swoje pieniądze. Obecnie Chiny są drugą, lub według niektórych, pierwszą siłą ekonomiczną w skali globalnej. Nic dziwnego, w końcu jak można zauważyć, towary z Chin otaczają nas niemal z każdej strony. Zanim zaczniemy na poważnie współpracować z chińskimi dostawcami musimy być ostrożni. Najlepszym wyjściem będzie dokładne poszukanie, a następnie zweryfikowanie potencjalnego partnera biznesowego. Poniżej podpowiadamy jak zacząć oraz co zrobić żeby nie zostać oszukanym.

Weryfikacja sprzedawcy w Chinach.

Warto zweryfikować sprzedawcę pod wieloma kątami, a także przyjrzeć się informacjom od innych, wcześniejszych nabywców. Jest to podstawowy warunek, aby współpraca z chińskim kontrahentem była udana. Warto mieć to na uwadze decydując się na import z Chin.

Pierwszym krokiem do tego może być sprawdzenie opinii w internecie. Dzięki temu możemy wstępnie potwierdzić usługi świadczone przez sprzedawcę. Następnie, warto się dowiedzieć czy nie mamy do czynienia z oszustami podszywającymi się pod już dawno nieistniejącą firmę. Niestety, w Chinach nie istnieje rejestr na wzór naszego polskiego KRS-u i nie ma szans weryfikacji przez internet.

Dlatego najlepszym sposobem, będzie poproszenie naszego partnera biznesowego, o przesłanie nam kopii licencji biznesowej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy owa licencja nie straciła ważności, a także musimy zwrócić uwagę czy aby na pewno jest wystawiona na firmę, z którą się kontaktujemy. Dodatkowym atutem takiej weryfikacji jest to, że w razie czego od razu się dowiemy czy nasz przyszły partner nie próbuje kombinować i nie szuka wymówek.

Jednym z wciąż funkcjonujących mitów jest to, że importując towar z Chin należy sprowadzać go w ilościach wręcz hurtowych. Nie jest to prawda. Wielu azjatyckich sprzedawców, szczególnie z państwa środka, oferuje współpracę dotyczącą minimum, które zazwyczaj liczone jest w kilku tuzinach lub palet towaru. Można również zamawiać pojedyncze sztuki, do użytku prywatnego lub na przykład do przetestowania danego wyrobu. Taki proces nazwać można śmiało import z Chin.

Z jakiej formy płatności skorzystać realizując import z Chin?

Przed dokonaniem zakupów należy również sprawdzić jakie możliwości dokonania płatności proponuje sprzedawca i czy przykładowo wymagana jest karta kredytowa. Warto również posiadać walutowe konto dolarowe w USD, ponieważ zdecydowana większość płatności dokonywana jest w tejże walucie. Dodatkowo, konto walutowe będzie dobrym wyjściem przy niezbyt korzystnych dla nas kursach walut.

Jak długo potrwa realizacja naszego zamówienia?

Czas realizacji zamówienia to kolejny istotny punkt do weryfikacji. Żaden nabywca nie chce utopić swoich pieniędzy i nie wiedzieć kiedy i czy w ogóle towar dojdzie na czas. Dla wielu przedsiębiorców niezwykle ważnym punktem w imporcie z Chin jest otrzymanie faktury na zakup towaru. Poprawnie wystawiona faktura jest podstawą do ujęcia poniesionych wydatków w kosztach firmowych.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach można zostać zwolnionym z podatku VAT, na podstawie artykułu 51. ustawy o VAT, który mówi, iż zwolnieniu podlegają towary w jednej przesyłce, których łączna wartość nie przekracza równowartości 22 euro, wyrażonej w złotówkach. Uwaga! Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku gdy importowany jest alkohol, tytoń i wyroby tytoniowe, perfumy i wody toaletowe, a także towary importowane w drodze zamówienia wysyłkowego. Zamówienie wysyłkowe to zamówienie, które posiada następujące cechy: nie jest składane osobiście u dostawcy, ale za pośrednictwem telefonu, faksu, internetu itd.; zamówiony towar zostanie dostarczony poprzez podmioty do tego wyspecjalizowane, czyli na przykład: pocztę, kuriera itd., bez konieczności bezpośredniego odbioru u dostawcy,

Faktura musi zawierać:

 • pełne dane firmowe sprzedawcy a także nabywcy,
 • numer dokumentu, datę jego wystawienia oraz datę sprzedaży (jeśli ta jest znana w momencie wysyłki),
 • informacje dotyczące nazwy towaru, ilości, ceny jednostkowej i łącznej wartości.

Dodatkowo dochodzą formalności związane z poprawnym rozliczeniem podatku VAT według stawki krajowej a także cła.

Jak można zauważyć jest wiele formalności do spełnienia w trakcie importu. Dlatego też rekomendujemy skorzystanie z profesjonalnych usług naszej firmy, która już od wielu lat funkcjonuje na polskim rynku i pomaga wielu przedsiębiorcom. Załatwi za nas formalności z chińskim kontrahentem.

Dlaczego warto współpracować z przedsiębiorcami z Chin

Od 1978 roku, dzięki reformom Denga Xiaopinga Chiny otworzyły się gospodarczo na resztę świata. Budowały swoją pozycje przez niemalże pół wieku, żeby teraz, zgodnie z prawdą tytułować się jako jedna z największych gospodarek na świecie. Współpraca z Chinami zapewnia nam wiele nowych możliwości rozwoju. Państwo Środka dostarcza półprodukty lub towary największym korporacjom i przedsiębiorstwom.

Chińscy pracownicy są znani ze swojej sumienności, uczciwości i pracowitości. Ponadto, w tym kraju produkuje się praktycznie wszystko. Od słabych jakościowo, masowo tworzonych produktów do specjalistycznych urządzeń wykonywanych na zamówienie. Tak więc, nieważne czego potrzebujemy. Chiny z pewnością już to wyprodukowały w konkurencyjnej cenie. To podstawowa zaleta Państwa Środka. Długoterminowa kooperacja z firmami pochodzącymi z Azji z pewnością pozytywnie odbije się na twojej firmie.

Najczęstsze trudności w handlu z Chinami

Wielu polskich przedsiębiorców, pomimo tego, że docenia rynek i rozmaitość asortymentu mimo wszystko nie decyduje się na zawarcie współpracy i import z Chin. Powodów takiej decyzji jest kilka, a głównym i zdecydowanie najpowszechniejszym jest różnica kulturowa naszych państw. Żeby dogadać się z ludźmi pochodzącymi z Chin należy znać zasady ich etykiety, co nie jest takie proste dla człowieka z zachodu. Chińczycy są nietypowi, zupełnie inni niż przedstawiciele innych części świata. Nienawidzą żartów z siebie lub ze swojego państwa. To samo dotyczy się krytyki. Skrytykowany Chińczyk natychmiast utraci autorytet w oczach bliskich i podwładnych.

Za to mieszkańcy Chińskiej Republiki Ludowej bardzo lubią słuchać komplementów o ichniejszej kuchni lub innym elemencie kultury. Dlatego właśnie w obecności obywatela Chin należy znać podstawowe zasady, żeby nie popełnić podstawowego błędu, na przykład podczas negocjacji. Nie każdy ma na tyle dużo czasu, żeby szkolić się o etykiecie, dlatego polecamy usługi firmy IZN Trade, która przeprowadzi realizację wszystkich etapów importu produktu z Chin.

Dokumenty wymagane przy imporcie z Chin.

Jak w każdej dziedzinie biznesu, zanim zaczniemy handel produktami z Chin musimy spełnić pewne formalności i znać dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas importu:

 • Faktura handlowa (Commercial invoice) - podstawowy dokument handlowy sporządzany przez eksportera. Nieuczciwi handlarze często wykorzystują obniżanie cen towarów na fakturach handlowych, aby zapłacić niższe podatki
 • Konosament (Bill of Landing, BOL) - wydawany przez firmę przewozowa, szczegółowo opisuje towar.
 • List przewozowy (Shipping List) - sporządzany w postaci listy, w której zawierane są wszystkie wysłane towary i opakowania.
 • Faktura pro forma (pro forma invoice) - podane są tu najważniejsze informacje wysłanego towaru, a także jego ostateczna wycena.
 • Świadectwo pochodzenia (Certificate of Origin) - dokument ten potwierdza, że dany produkt został wyprodukowany lub przetworzony w danym kraju ( w tym przypadku w Chinach)

Dokumentów jest oczywiście o wiele więcej, wymienione zostały tylko te najbardziej istotne. Jak widać, bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym importem z Chin warto zasięgnąć pomocy u profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Import z Chin - odprawa celna.

Do poprawnego rozliczenie transakcji importu z Chin jest informacja, w jakim dokładnie kraju nastąpi odprawa celna. W Europie najczęściej jest to Hamburg, skąd następnie towar transportowany jest do Polski. Ważną informacją jest do jakiego kraju europejskiego w pierwszej kolejności trafia zamówiony towar.

Jeśli jest to Hamburg, znajdujący się na terenie Niemiec i niemiecki przedstawiciel fiskalny dokonuje wszelkich niezbędnych formalności, to dla polskiego nabywcy oznacza to, że import towarów z Chin zmieni swój charakter na wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Czynni podatnicy VAT zobowiązani są do zarejestrowania VAT-UE a także rozliczenia WNT, jednocześnie wskazując dane niemieckiego przedstawiciela fiskalnego.

Jednak może zdarzyć się tak, ze odprawa celna nastąpi na terenie Polski. W takiej sytuacji należy zaksięgować transakcję w ewidencji bez podawania danych przedstawiciela fiskalnego. Warto pamiętać, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów zaczynając od rozliczenia za marzec 2018 roku, nabywcy są zobowiązani podawać dane sprzedawcy z kraju trzeciego.

Powierz import z Chin profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem.

Ogrom formalności związanych z importem z Chin wielu przedsiębiorcom przysparza ból głowy. Zamiast zajmować się licznymi rozliczeniami warto zająć się ważniejszymi sprawami dotyczącymi firmy. Zleć nam pomoc w imporcie z Chin.

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem i codziennie koordynujemy eksport i import w praktycznie wszystkich krajach świata. Wiedza, doświadczenie i sumienność pozwoliła nam stworzyć miejsce zapewniające w pełni bezpieczną obsługę transakcji międzynarodowych na najwyższym poziomie.

Zatrudniamy wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy stale monitorują rynek azjatycki. Zbudowaliśmy ogromną, lecz w pełni profesjonalną sieć kontaktów, dzięki którym prowadzimy efektywne negocjacje. Nawiązaliśmy współpracę z najbardziej uznanymi agencjami celnymi, w celu jak najlepszego uproszczenia formalności, a także z licznymi przewoźnikami jak również z jednostkami zajmującymi się kontrolą.

Obecnie kraje azjatyckie oferują trzy rodzaje transportu towaru:

 • transport morski,
 • transport kolejowy,
 • transport lotniczy.

Ze względów logistycznych najbardziej opłaca się transport lotniczy z Chin, który zapewnia bezpieczeństwo transakcji a także stosunkowo szybką realizację.

Oferta firmy IZN TRADE.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów przygotowaliśmy w pełni kompleksową usługę obejmującą realizację wszystkich etapów procesu importu z Chin. Decydując się na nasze usługi zyskujesz bezpieczeństwo związane z realizacją międzynarodowych transakcji a także pewność oszczędności cennego czasu i finansów. Po prostu import z Chin będzie nie tylko sprawny, ale przede wszystkim bezpieczny. Te pojęcia mogą Państwa zainteresować: import z Chin, jak otrzymać próbki danego produktu, jak naliczyć podatek vat, pomoc przy odprawie celnej, jak przeprowadzić odprawę celną krok po kroku, pomoc w imporcie z Chin, import towaru z Chin do Polski, organizacja odprawy celnej krok po kroku, sprowadzanie towarów z Chin do Polski.

Wśród konkurencji wyróżnia nas fakt, że jako nieliczni oferujemy finansowanie zamówionego towaru.

Do swojej dyspozycji posiadamy własne centrum logistyczne, dzięki któremu zyskaliśmy możliwość obsługi transakcji towarowych na całym świecie. Specjalnie dla naszych klientów wprowadziliśmy możliwość magazynowania towarów. Ale to nie wszystko. Nasi klienci zyskują usługą paczkowania zamówionego towaru a także wysyłek kurierskich.

Import z Chin jest cały czas opłacalny a czasem okazuje się wręcz konieczny. My wychodzimy na przeciw przedsiębiorcom oferując pomoc z najbardziej skomplikowanych formalnościach.

Decydując się na współpracę z naszą firmą, możesz oddelegować wszystkie najbardziej skomplikowane i czasochłonne działania związane z importem towarów z Chin.

Zachęcamy również do wybranej formy kontaktu:

 • telefonicznie pod numerem telefonu +48 603 088 282
 • adres e-mail: kontakt@izntrade.com.

Zaufaj profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem w branży oferującym pomoc w imporcie. Zleć nam import z Chin i uczyń proces pewnym i bezpiecznym. Masz pytania o import towarów?

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez adres e mail i zapytaj o import z Chin.
Postaramy się pomóc i doradzić.
Podejdź do tematu dbając o profesjonalizm i bezpieczeństwo importu z Chin.