Sprowadzanie towaru z Chin

Import z Chin cały czas dobrym pomysłem na biznes

Parę lat temu towary sprowadzane z Chin były synonimem słabych jakościowo, niezgodnych z opisami artykułów, sprzedawanych po niskich cenach, na które trzeba było czekać wiele tygodni. Obecnie znacznie poprawiła się jakość artykułów produkowanych w Chinach. Ma to duży związek z niezwykłą wybrednością Europejczyków oraz zakładaniem tanich fabryk produkcyjnych w Wietnamie czy na Tajwanie. W tym momencie chińska jakość zaczyna być doceniana, szczególnie w branży IT – flagowymi markami są tutaj Huawei czy Xiaomi, giganci w dziedzinie produkcji telefonów komórkowych.

Przedsiębiorstwa decydujące się na sprowadzenie z Chin i sprzedawanie w Europie wyprodukowanych tam wyrobów muszą jednak się liczyć z trudną i długą procedurą. Poniższe kroki przeprowadzą jednak każdego przedsiębiorcę przez żmudny, pełen pułapek proces, jakim jest import towaru z Chin i wprowadzenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Złożenie zamówienia na towar z Chin - skuteczny import z Chin

Każdy proces importu rozpoczyna się od złożenia zamówienia w chińskiej firmie produkcyjnej. Możliwe są tutaj dwie opcje: zamówienie towaru dostępnego lub towaru, który zostanie wyprodukowany na żądanie zamawiającego. Biorąc pod uwagę, że zwykle z Chin zamawia się produkty w ilościach hurtowych, na zamówienie towaru, który jeszcze nie istnieje mogą się pokusić firmy posiadające dużą płynności finansową – sama produkcja może zająć kilka miesięcy, do tego trzeba doliczyć czas transportu, który w przypadku częściej wybieranego i tańszego frachtu morskiego waha się od trzydziestu do czterdziestu pięciu dni oraz czas odprawy celnej i dostarczenia towaru do miejsca przeznaczenia.

Warto również się upewnić, czy firma, w której przedsiębiorca składa zamówienie jest godna zaufania. Można zasięgnąć języka u innych osób, które korzystały z usług konkretnych chińskich firm produkcyjnych lub, jeśli pozwalają na to warunki finansowe, umówić się na audyt w chińskiej fabryce. Wiąże się to z uzyskaniem wizy, ale jest najbezpieczniejszą opcją.

Proforma i warunki dostawy

Chińska firma produkcyjna wystawia następnie fakturę proforma, list przewozowy lub konosament oraz specyfikację towaru (tzw. packing list). Wszystkie dokumenty są niezwykle ważne z punktu widzenia procedury celnej. Na fakturze proforma wyszczególnione są dane zamawiającego, dane sprzedającego, warunki dostawy, ilość, cena jednostkowa i łączna kwota zapłaty.

Dokumenty wystawiane przez chińskie firmy są bardzo proste i zwykle dostępne w języku angielskim. Pozwala to na proste przetłumaczenie dokumentów na potrzeby agencji celnych. Packing list określa, w jaki sposób zapakowany jest towar – podane są ilości palet lub kartonów (lub innych opakowań zbiorczych), które zapakowane są w kontener czy na samolot oraz dokładne ilości pojedynczych artykułów w każdym opakowaniu zbiorczym, waga netto i brutto. Konosament to odpowiednik listu przewozowego, jeśli fracht odbywa się drogą morską. W przypadku transportu lotniczego, wymagany jest zwykły list przewozowy.

Najważniejszym elementem faktury proforma, poza poprawnymi danymi, są warunki dostawy Incoterms (inaczej Międzynarodowe Reguły Handlu). Ich poprawne określenie dzieli koszty oraz odpowiedzialność za transport towarów pomiędzy sprzedawcę i nabywcę. Opisywane są trzyliterowym skrótem oraz nazwą miasta – miejsca produkcji, miejsca docelowego, miejsca załadunku lub miejsca rozładunku.

Najmniejszą odpowiedzialność i najmniejsze koszty poniesione przez producenta określa reguła EXW. Zgodnie z nią, odpowiedzialność sprzedawcy kończy się w momencie wyprodukowania i pozostawienia zakupionych towarów do dyspozycji kupującego w wybranym miejscu.

Największa odpowiedzialność i koszty poniesione przez sprzedawcę charakteryzuje reguła DDP, zgodnie z którą zakres czynności producenta obejmuje pokrycie kosztów dostawy całego zakupionego towaru do miejsca docelowego wskazanego przez kupującego, wraz z kosztami odprawy importowej. Reguły Incoterms są niezwykle ważne i przed rozpoczęciem procedury importu z Chin należy się bezwzględnie z nimi zapoznać.

Płatność i wysyłka przy imporcie z Azji

Mimo, że chińską walutą jest renminbi, znany szerzej jako juan, chińskie przedsiębiorstwa przyjmują płatności za zamówione towary w ilościach hurtowych w dolarach amerykańskich. W przypadku częstych zamówień, warto założyć firmowe konto walutowe, dzięki któremu rozliczenia z chińskimi firmami produkcyjnymi będą dużo łatwiejsze i szybsze.

W zależności od warunków ustalonych z partnerem handlowym, po opłaceniu faktury proforma wysyła się do Chin potwierdzenie płatności lub nie robi się nic. Producent po jakimś czasie prześle informację, że towar został załadowany na statek lub samolot i jest w drodze do portu docelowego.

Import towarów z Chin w kolejnym kroku - dotarcie do portu i odprawa celna

Największym portem morskim w Polsce, do którego zawijają kontenerowce z Chin jest Gdańsk. Przy gdańskim porcie działają agencje celne, które oferują usługi przeprowadzania towarów przez procedurę odprawy celnej. Warto mieć podpisaną umowę z jedną z nich. Dzięki takiej umowie kupujący nie musi osobiście odbierać towaru z portu. Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt takiej współpracy – agencje celne mają zabezpieczenie majątkowe złożone w Urzędzie Celnym, co oznacza, że towar zostaje zwolniony do obrotu w momencie wpisania kwot cła i podatku VAT w zabezpieczenie agencji.

Następnie, za pomocą dokumentu SAD (w formie papierowej) lub PZC (poświadczone zgłoszenie celne w formie elektronicznej), agencje celne wystawiają obciążenie na importera w wysokości podatku VAT, cła i swojej opłaty, regulowanej umową z klientem. Towaru można spodziewać się w miejscu docelowym już na następny dzień po opłaceniu kwoty z tych dokumentów. Nie można również zapomnieć o tym, że do samej odprawy celnej nie wystarczy wcześniejsza faktura proforma. Należy w czasie transportu zamówienia z Chin do Europy poprosić chińską firmę o wystawienie na jej podstawie faktury handlowej.

Podatki przy imporcie z Chin nie takie straszne...

Warto zauważyć, że zapłacone cło przedsiębiorca może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu, natomiast podatek VAT można odliczyć w sytuacji, kiedy sprowadzone towary będą wykorzystane w działalności opodatkowanej. Trzeba mieć natomiast świadomość, że przed jakimikolwiek odliczeniami, cło i podatek VAT trzeba najpierw zapłacić, wobec czego poza środkami przeznaczonymi na towar i jego transport, trzeba mieć zapewnione finanse, które pokryją zapotrzebowanie na opłaty.

Wszystko to brzmi niezwykle skomplikowanie, wobec czego na polskim rynku powstały firmy specjalizujące się w realizacji całego procesu sprowadzania towarów z Chin. Skorzystanie z ich usług oznacza powierzenie przeprowadzenia tej trudnej procedury profesjonalistom, którym nie umknie żaden szczegół. Doskonale wiedzą co to agencja celna i jak przeprowadzić odprawę celną. Przed samodzielnym sprowadzeniem zamówionych produktów, warto się zorientować, czy zatrudnienie specjalisty nie zaoszczędzi przedsiębiorcy mnóstwa czasu, pieniędzy i nerwów. Jest to bowiem procedura niesamowicie stresująca, wymagająca specjalistycznej wiedzy i obostrzona wysokimi karami finansowymi za niedotrzymanie terminów.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Chiny import to wciąż bardzo popularne zajęcie. Zarówno osoby prywatne, jak i większe i mniejsze firmy bardzo często decydują się na zakup towarów od tamtejszych producentów. Dzieje się tak, gdyż w dalszym ciągu można tam znaleźć dostawców produkujących dobre jakościowo towary w przystępnej jeszcze cenie. Nie jest to jednak zadanie łatwe i wciąz wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto skorzystać z pomocy naszej firmy. Import to branża, w której działamy od wielu lat i wiemy jak ograniczyć ryzyko do minimum. Warto zaufać doświadczonej firmie i skorzystać z naszej pomocy.

Warto wiedzieć, że import z Chin to wbrew pozorom dość skomplikowany proces. Wymaga od importera sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Import towarów to proces złożony.

Najważniejsze i najbardziej istotne jego składowe to:

  • analiza rynku (znalezienie rzetelnych producentów, weryfikacja pod względem ich wiarygodności, mocy produkcyjnych i możliwości technologicznych);
  • pozyskiwanie i selekcjonowanie próbek towarów i ich prezentacja klientowi;
  • wieloetapowa kontrola jakościowa i ilościowa;
  • realizacja zamówienia, przygotowanie umowy i niezbędnej dokumentacji importowej;
  • kontrola załadunku;
  • transport zakupionych towarów do magazynów naszych, bądź klienta.

Import towarów z Chin to wciąż ryzykowne zajęcie. Dowiedz się więcej dlaczego.

Jak widać na import z Chin składa się szereg określonych czynności, jak choćby odprawa celna, do których przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie nie tylko sporej wiedzy, ale także odpowiedniego zaplecza. Nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlatego też warto zlecić import towarów profesjonalnej firmie, która ma w tym temacie doświadczenie. Z nami macie Państwo pewność, że otrzymacie towar w pełni zgodny z opisem. Import Chiny wiąże się z dość wysokim poziomem ryzyka. Na tamtejszym rynku funkcjonuje pewna ilość firm (często dostawcy produktów) czekających tylko na najmniejszy błąd importerów. Jak nie dać się oszukać? Wystarczy skorzystać z usług naszej firmy. Oferujemy kompleksową obsługę importu. Naszą ofertę dostosujemy do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dla nas import Chiny to nie tylko sposób na życie, to również nasza pasja. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub na podany adres e mail. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Nie znasz się na odprawie celnej? Nie wiesz czy postawić na transport morski, czy może wybrać transport lotniczy? Masz inne pytania i wątpliwości? Powierz proces realizacji zamówienia towarów z Chin i innych krajów azjatyckich doświadczonej firmie. Zadzwoń do nas lub napisz na podany na stronie adres e mail. Z nami Twój import przebiegnie sprawnie i będzie w pełni bezpieczny